Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Mediacje w czasie pandemii

29-04-2020

Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego uprzejmie informuje, że wnioski o wskazanie mediatora do przeprowadzenia postępowań mediacyjnych w sporach zbiorowych są rozpatrywane na bieżąco.

W tym trudnym czasie mediatorzy z listy ministra właściwego do spraw pracy starają się być dostępni dla stron sporów zbiorowych. W niektórych przypadkach prowadzenie postępowań mediacyjnych zostało – w uzgodnieniu mediatora ze stronami sporu – przesunięte na inny termin po ustaniu zagrożenia epidemicznego lub zawieszone.

Jednak wszędzie tam gdzie pomoc mediatora jest potrzebna od razu – mediacje mogą i odbywają się z użyciem narzędzi pozwalających na prowadzenie dialogu bez konieczności organizacji i uczestniczenia w bezpośrednich spotkaniach – czasem jest to po prostu telefon.

Chociaż naprawdę trudno jest zastąpić osobisty kontakt - ta szczególna sytuacja wymaga od nas wszystkich podjęcia szczególnych rozwiązań. W prowadzeniu rozmowy przy jednoczesnej możliwości widzenia swojego interlokutora pomagają nowoczesne technologie.

Dostępnych jest wiele programów do prowadzenia wideo konferencji - każdego z nich używa się trochę inaczej i oferują różne możliwości, mają również inne wymagania sprzętowe.

Jeżeli jedyną potrzebną funkcjonalnością jest rozmowa głosowa, wideoi udostępnianie ekranu, to najprostszym rozwiązaniem będzie Skype. Jest to aplikacja, którą mają zainstalowaną wszyscy użytkownicy systemu Windows 10. Aby jej użyć wystarczy założyć konto i się zalogować. Skype pozwala na rozmowę z wideo chatem oraz udostępnianie ekranu przez jednego z użytkowników, i co ważne można go używać bezpłatnie.

Istnieją również narzędzia używane w przypadku potrzeby skorzystania z wideo konferencji (możliwość rozmowy przez większą liczbę osób) - niektóre nie wymagają instalowania aplikacji, tylko działają przez przeglądarkę internetową, inne mają swoiste wymagania – jak np. Meet,  aby korzystać z tego narzędzia potrzebne jest konto google (zakładając pocztę gmail otrzymuje się  konto Google, możliwe jest też założenie konta google bez poczty gmail).

Można wybierać w naprawdę bogatej ofercie – zawsze należy jednak pamiętać, aby wybierać programy darmowe oraz crossplatformowe, co oznacza, że możemy włączyć się do rozmowy z komputera z dowolnym systemem operacyjnym, telefonu komórkowego czy tabletu i oraz aby posiadały również wersje przeglądarkową, dzięki czemu ominiemy potrzebę instalowania zewnętrznego oprogramowania. 

Profesjonalna mediacja jest drogą prowadzącą do porozumienia, które jest wspólnym sukcesem partnerów społecznych – a w tym szczególnym czasie powinna być prowadzona z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa dla jej uczestników.

do góry Ostatnia modyfikacja: 04-08-2021
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: